Biologická ochrana Odchyt holubov - pasce Odchyt holubov - povaly Plašenie Mestské holuby Škorce lesklé |
||
|
Plašenie škorcov, resp. iných vtákov spôsobujúcich škody v agrárnej krajine (sady, vinice, polia ...) pomocou sokoliarsky vycvičených dravcov.
Riešenie plašenia vtákov ktoré ponúkame sú v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky, keďže väčšina voľne žijúcich vtákov je celoročne chránená podľa zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. BIOLOGICKÁ OCHRANA slúži ako jeden z prirodzených prostriedkov pomocou ktorého sa dajú eliminovať škody spôsobované premnoženými vtákmi (holuby, škorce, havrany,...), ktoré spôsobujú škody na poľnohospodárskych plodinách, budovách, sochách i na ľudskom zdraví. Biologická ochrana pozostáva z opatrení kedy sa využívajú prirodzené schopnosti dravých vtákov, ako vrcholových predátorov na plašenie ostatných druhov vtákov. Či sa už jedná o holuby, škorce, drozdy, havrany, či iné spevavce u všetkých vtákov je zakódovaný rešpekt pre dravými vtákmi a preto sa dá dosiahnuť vyzdvihnutím niektorých prirodzených daností dravcov, že keď sa ich silueta objaví na oblohe ostatné vtáky sa snažia dostať čo najskôr z ich blízkosti. Snahy tlmiť početnosť týchto druhov často naráža na odpor verejnosti, ktorá vo vtákoch všeobecne vidí oživenie mestského prostredia, a preto používanie dravých vtákov ako prirodzeného predátora v biologickej ochrane je jedna z možných ciest riešenia problému premnožených vtákov. Biologická ochrana pozostáva z opatrení kedy sa využívajú prirodzené schopnosti dravých vtákov, ako vrcholových predátorov na plašenie ostatných druhov vtákov. Či sa už jedná o holuby, škorce, drozdy, havrany, či iné spevavce u všetkých vtákov je zakódovaný rešpekt pre dravými vtákmi a preto sa dá dosiahnuť vyzdvihnutím niektorých prirodzených daností dravcov, že keď sa ich silueta objaví na oblohe ostatné vtáky sa snažia dostať čo najskôr z ich blízkosti. Biologická ochrana sa v súčasnosti využíva hlavne na:
Zároveň sa dravé vtáky používajú aj na ochranu skladov, veľkých hál a sýpiek pred náhodne vletenými malými vtáčikmi, ktoré sa pomocou špeciálne vycvičených dravých vtákov na tento účel plašia alebo v krajnom prípade odlovujú.
Pomocou dravých vtákov sa dajú chrániť aj veľké plochy s poľnohospodárskymi plodinami či sa jedná o polia, vinice alebo sady. Nie je problém chrániť ani niekoľko desiatok hektárov plôch, či sa jedná o polia, kríky alebo ovocné stromy vyžaduje si to len špecifický prístup.
Samotný spôsob ochrany je individuálny pre každú chránenú plochu vychádzajúc z rôznych faktorov. Napr. od veľkosti chránenej plochy závisí počet použitých dravých vtákov, od druhu škodcov závisí druh dravca ktorý sa použije a akým spôsobom sa bude biologická ochrana prevádzať.
Škody spôsobené na kôstkovinách ako sú napr. čerešne, resp. na viniči sa môžu vyšplhať až do 70% strát spôsobených naďobnutím rôznymi spevavcami (Z našej praxe môžeme uviesť ako príklad až 14 druhov vtákov, ktoré atakovali čerešňové sady) a pri zosadnutí veľkých kŕdľov škorcov nastávajú až 90% straty spôsobené naďobávaním a súčasným strasením. Z dôvodu ľahšej dostupnosti potravy, lákajú takto pestované plodiny konzumentov z celého okolia a tým nastáva ich enormná koncentrácia čo vedie k neúnosným škodám.
Pomocou dravých vtákov sa darí škody v sadoch a viniciach aj pri neustálom atakovaní škodcami znížiť do únosných 15%, čo v konečnom dôsledku zachraňuje samotnú existenciu úrody.
Naša spoločnosť Vám ponúka formou biologickej ochrany elimináciu škôd v agrárnej krajine či sa už jedná o parky, polia, sady resp. vinice.
Biologická ochrana je založená na prirodzenom strachu všetkých vtákov z predátorov, ako sú napr. jastraby a sokoly, a tým vytvorenia u potenciálnych škodcov dojem že miesto, kde sa biologická ochrana vykonáva je loviskom dravcov a takýmto spôsobom sa zabezpečí, že ploche kde budú lietavať dravce sa budú potenciálny škodcovia vyhýbať z obavy o svoj život.
Počet nasadených dravcov a sokoliarov závisí od veľkosti chránenej plochy aby bolo zabezpečené neustále monitorovanie (1 človek 12 až 14 hodín denne pomocou 2 až 3 dravcov ochraňuje cca 20 ha).
Samotná biologická ochrana spočíva:
Takýmto spôsobom môžeme docieliť zníženie škôd v sadoch a viniciach do únosných 15%. Biologickú ochranu môžeme realizovať ešte pred začiatkom dozrievania chránenej plodiny a aj počas samotného dozrievania. Približná cena je cca 3 000 €/mesiac za biologickú ochranu sadu alebo vinice do výmery 35 ha. V prípade záujmu o biologickú ochranu na kratšie časové obdobie resp. menšiu plochu cena sa upraví podľa podmienok.
Biologická ochrana pomocou dravých vtákov - pdf dokument na stiahnutie
Veľkosť farmy nie je obmedzená, v závislosti od veľkosti sa zväčšuje počet dravcov ktorý sa budú na biologickej ochrane podieľať.
Spôsob realizácie biologickej ochrany.
Škody na čerešniach spôsobené naďobnutím.
|
|
Ing. Daniel Haraba daniel.haraba@gmail.com 0907 419 111 web design 2012 © Dancúl |